Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
خوردن هفت تا ده نوبت میوه و سبزی در روز خطر مرگ را تا ۴۲ درصد کاهش می‌دهد

خوردن هفت تا ده نوبت میوه و سبزی در روز خطر مرگ را تا ۴۲ درصد کاهش می‌دهد

محققان دانشگاه لندن کالج با مطالعه روی ۶۵۲۲۶ نفر در مدت هفت سال به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن هفت تا ده نوبت میوه و سبزی در روز خطر مرگ را تا ۴۲ درصد کاهش می‌دهد.

اما نظام بهداشت و درمان بریتانیا می‌گوید که قصد ندارد توصیه قبلیِ پنج نوبت در روز را تغییر دهد.
پژوهشگران لندن کالج می‌گویند کسانی که بیشتر میوه و سبزی می خورند کمتر از بقیه در معرض خطر مرگ به علت هر نوع بیماری‌ و به ویژه مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان قرار دارند.
بنابراین توصیه رسمی در مورد خوردن پنج نوبت میوه و سبزی در روز بهتر است به هفت تا ده نوبت افزایش یابد.
این تحقیق نشان می‌دهد که سبزی تازه بیش از میوه در پیشگیری از بیماری‌ها موثر است.
اما بر عکس، کمپوت و میوه‌ کنسروی نه تنها به کاهش خطر بیماری‌ها کمک نمی‌کند، بلکه احتمال آن را بالا می‌برند. آب میوه مضر نیست، اما سودمندی ندارد.
با اینحال برخی از متخصصان معتقدند که سایرِ عوامل سبک زندگی سالم مثل پرهیز از سیگار و الکل، در کاهش خطر مرگ تاثیر داشته و نمی‌توان آن را فقط به خوردن میوه و سبزی بیشتر ربط داد.
محققان دانشگاه لندن کالج می‌گویند آنها عوامل دیگر را هم در نظر داشته‌اند با اینحال به این نتیجه رسیده‌اند که میوه و سبزی بیشتر خطر مرگ را کم می‌کند.
دکتر ایین‌لولا ایه‌بده، سرپرست این گروه پژوهشی می‌گوید: "پیام اصلی این است که هرچه بیشتر میوه و سبزی بخورید خطر مرگ در سنی که هستید کمتر می‌شود."
اما پروفسور تام ساندرز، استاد کینگز کالج لندن می‌گوید این موضوع قبلا ثابت شده که کسانی که میوه و سبزی زیاد می‌خورند افرادی مسئول و تحصیل‌کرده هستند و درآمد بالاتری دارند، به همین دلیل هم کمتر در معرض بیماری قرار دارند.
"شما نمی‌توانید از این نوع اطلاعات به یک حکم موجه برسید که مردم چه باید بخورند."
کارشناسان دیگر هم توصیه برای خوردن هفت تا ده نوبت سبزی و میوه را غیرعملی دانسته و پرسیده‌اند چند درصد افراد جامعه می‌توانند هزینه چنین رژیمی را پرداخت کنند.
نظام بهداشت و درمان بریتانیا (NHS) اعلام کرده که توصیه رسمی خود را مبنی بر خوردن پنج تا ده نوبت میوه و سبزی در روز تغییر نمی‌دهد و ترجیح می‌دهد که افراد بیشتری را به خوردن میوه و سبزی راغب کند تا اینکه بر افزایش مصرف روزانه تمرکز کند.
دکتر الیسون تدسون از موسسه سلامت عمومی انگلیس می‌گوید این تحقیق "جالبی" است، اما وقتی توصیه همین "پنج بار در روز" را دو سوم افراد رعایت نمی‌کنند، تبلیغ برای افزایش مصرف روزانه کاری "شتابزده" به نظر می‌رسد: "مردم پیام ساده پنج بار در روز را می فهمند و ما ترجیح می دهیم آن را همین طور ساده نگه داریم."
خوردن پنج نوبت میوه و سبزی در روز (۵ ۸۰x گرم) توصیه سازمان بهداشت جهانی است و بر تنوع میوه‌ها و سبزی‌ها در هر نوبت تاکید شده است. سیب زمینی هم بدلیل نشاسته زیاد حساب نیست.
پروفسور سایمون کیپ‌ول، استاد دانشگاه لیورپول می‌گوید برای این که روزانه هفت نوبت میوه و سبزی را بتوان در تغذیه روزانه گنجاند، رژیم مدیترانه‌ای الگوی مناسبی است: "سالاد زیاد، زیتون زیاد، میوه زیاد، گوشت در موارد استثنایی."

مصرف کم سبزی و حبوبات و میوه، خطرسازترین مشکل تغذیه‌ای ایرانیان
نتایج یک تحقیق بین المللی که با همکاری گروه از محققان و دانشمندان ایرانی درباره تاثیر تغذیه در مرگ‌ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک (بیماری‎های قلبی و عروقی و دیابت و سکته‌های مغزی) در بیست کشور خاورمیانه و شمال آفریقا انجام شده، نشان می‌دهد که فشار خون مهمترین عامل مرگ در اثر این بیماری ها در تمام این کشورها است.
در تمام این کشورها، بیماری‌های قلبی-متابولیک عامل نزدیک به نیمی (۴۳%) از مرگ‌های زودرس (زیر هفتاد سال) است.
در ایران هم فشار خون بالا (بالای ۱۱۵) مهمترین عامل خطرساز و باعث مرگ ۲۰۳۵ نفر در ازای هر یک میلیون نفر جمعیت است.
تغذیه نامناسب در ایران دومین عامل خطر ساز برای مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک (۱۹۷۶ مورد در میلیون) است.
اضافه وزن و چاقی، کلسترول بالا و قند خون بالا در رده‌های بعدی قرار دارند. در میان عوامل تغذیه‌ای، مصرف کم غذاهای محافظ مثل سبزیجات و حبوبات، میوه و غذاهای دریایی و غلات سبوس‌دار بیشتر از بقیه در ایجاد بیماری‌های قلبی-متابولیک نقش دارند.

علاوه بر این نمک زیاد و اسیدهای چرب ترانس (روغن نباتی جامد) هم در میان عوامل تغذیه‌ای هستند که باعث ایجاد این بیماری‌ها در ایرانیان می‌شوند.
این تحقیق نشان داد که در تمام این کشورها زنان در تمام گروه‌های سنی ضریب توده بدنی (BMI) و کلسترول تام بیشتری از مردان دارند، اما از نظر فشار خون و قند خون تفاوتی بین زنان و مردان وجود نداشت.
تنها تفاوت قابل ملاحظه از نظر تغذیه در بین زنان و مردان این است که مردان به طور کلی بیشتر از زنان نمک مصرف می‌کنند.اما در مجموع مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی-متابولیک در مردان بیشتر از زنان است و یکی از مهمترین دلایل آن تغذیه نامناسب است.

ارسال نظر

درباره میوه چی

میوه سالم، تندرستی و نشاط

نشریه اینرتنتی میوه از عموم افرادی که مقاله تالیفی یا ترجمه دارند دعوت می کند نوشته های خود را به نشانی info@meeveh.com ارسال نمایندتا با نام خودشان منتشر شود.

اطلاع رسانی

اشتراک خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
آمار

  • بازدید امروز: 87
  • بازدید دیروز: 321
  • بازدید کل: 144002